15. Výročí černokosteleckého pivováru

Již tuto sobotu budeme slavit patnácté výročí černokosteleckého pivováru! Vážení příznivci černokosteleckého pivováru! Již tomu bude dlouhých patnáct let, co se začala psát jeho novodobá éra a tak přijměte pozvání a doražte na nějaký ten pivní speciál a prohlídku pivováru. Opravdu se zase změnila spousta věcí! Plakát ZDE. Na čepu bude náš světlý ležák Vycpaná vydra, tmavý speciál Černá svině a výroční speciál Medokostelecká 15°. Jinak samozřejmě gastronomické hody, prohlídky pivovaru zdarma, provází Milan a Tomáš, množství nových sběratelských předmětů. 
Zhruba od 17.00 vystoupí skupina HAZZARD - poslechněte si je ZDE, ZDE a ZDE. Na zakousnutí nabídneme vepřová kolena na Černé svini, telecí líce na sladince, jehněčí kolínka pečená s Vycpanou vydrou, kostelecké kyselo z pivního kvásku, pivní čokoládový dort s Porterem, masitá žebra na Medokostelecké patnáctce, tataráky, šnycly, svíce, guláše, fógly, vejpečky... Prohlídky zdarma celý den. Naše piva, tácky, etikety, sklenice, trička, kalhotky atd. Přijďte zapařit a trochu se napařit.
 
Právě vyšla nová pivovarská publikace mapující historii opavského pivovaru, doporučujeme - v prodeji v pivovarském éšopu ZDE. Annotace: Dějiny opavského pivovaru reflektují rozmanité proměny moderní společnosti. U zrodu podniku stála právovárečná společnost jako organizace s tradičním řízením. Přesto na konci 19. století vystupuje pivovar jako rozsáhlý průmyslový komplex továrního typu, který svým významem přesáhl hranice regionu. Na počátku 21. století zaniká jako řada jiných podniků a je nahrazen nákupním centrem. Dějiny opavského pivovaru jsou tedy nejen dlouhou linií investicí a lidské práce, ale ikonickým příběhem změny ve vztahu mezi tradicí a modernou, mezi lokálním a globálním. Kolektivní monografie, která ke stejnojmenné výstavě nyní vychází, shrnuje dějiny pivovarství v Opavě od středověku do roku 1989 a přináší řadu nových poznatků. Rozvedena je otázka mílového práva, právovárečných domů, nákladnického systému, exportu aj. Důraz byl kladen také na dějiny „nového“ opavského pivovaru, založeného roku 1825. Kniha reflektuje pohled kulturních a hospodářských dějin, dějin techniky i pohled archeologie. Nedílnou součástí knihy je poznámkový aparát a rozsáhlý obrazový doprovod.
Kapitoly:
Irena Korbelářová: Opavské pivovarnictví do založení měšťanského pivovaru
Zdeněk Kravar: Opavský pivovar 1825-1945
Bronislav Dorko: Opavský pivovar po roce 1945
Miketová Hana: Slezsko, země pivem oplývající?
Michal Zezula: Odraz konzumace piva v archeologických nálezech z Opavy
Pavla Skalická, Barbara Marethová: Nález středověkého hvozdu v Opavě
Milan Starec: Technika a technologie opavského pivovaru 1824-1945
 
Jde chlápek do hospody, a na rameni má malou opičku. Objedná si pivo, a opička skočí na kulečník a sežere kulečníkovou kouli. Barman se diví, ale chlápek řekne, že vše zaplatí. Druhý den tam ten chlápek přide zase s tou opičkou, a ta pro změnu skočí na dort, veme třešni, strčí si jí do prdítka, vyndá a pak ji sní. Barman je znechucen, ale chlápek řekne: „Ani se nedivím, od včerejška si všechno radši předem měří“
 
více jedině na www.pivovarkostelec.cz nebo www.facebook.com/pivovarkostelec

Jídelní lístek

Denní nabídka Stálá nabídka Vinný lístek

Nepřehlédněte

Černokostelecká 10 Černokostelecká 12 Vysmolení Vykulení silvestr pochodobeh kolobeh

U Vodoucha

Hostinec U Vodoucha

U Slovanské lípy

U Slovanské lípy
EnglishGermanRussian
 
FrenchSpanishSwedish

Překlad/Translate