Pivovár se podílel na pivovarské expozici na hradě Bítov

Hrad Bítov otevřel k 1. červenci 2017 nový prohlídkový okruh s podtitulem Hradní pivovar. Návštěvníci se v autentických prostorách historického pivovaru seznámí s jeho jednotlivými provozy. K vidění jsou dvě patra pivovaru pod úrovní terénu stávajícího nádvoří a dvě patra půdních prostor. Shlédnout lze systém nakládání se surovinami, rozčlenění a využití sladových půd, máčírnu

ječmene s datovaným náduvníkem a přiléhající humno. Následně se návštěvníci seznámí s principem kouřového hvozdu a s jeho nástupcem v podobě tradičního vzdušného vertikálního hvozdu, kde se naklíčený ječmen sušil do podoby sladu, jenž se dále skladoval na sladové půdě. Dalšími prezentovanými částmi pivovaru jsou spilka, ležácké sklepy s chladírnou a také valečka či byt sládka, kde byla instalovaná historická hospoda s množstvím dobového mobiliáře.
Celý prohlídkový okruh je přístupný volně bez průvodce a návštěvník zde může strávit libovolný čas k prostudování informací a fotografií na dvaceti panelech, které mimo jiné obecně mapují výrobu piva od samého počátku po současnost. V drtivé většině se však zabývají historií vaření piva na bítovském hradě, které je písemně doloženo od roku 1630, kdy hrad vlastnil rod Jankovských z Vlašimi. Po nich od roku 1755 do roku 1891 převzal panství i s pivovarem rod hrabat Daunů. Informace na panelech mapují mimo jiné sládky pracující v pivovaru pro oba šlechtické rody, finanční podmínky provozování pivovaru v jednotlivých obdobích a pro pochopení situace odbytu i jednotlivé hospody v okolí, kam bylo hradní pivo dodáváno. Důležité jsou získané archivní podklady o vývoji, odbytu a finanční situaci pivovaru v průběhu 19. století, kdy se pivovar provozovaný v panské režii postupně dostával do ztráty, až nakonec roku 1891 byla vrchnost nucena pivovar pronajmout a záhy celý zrušit.
Informační panely zpracovali: Bc. Jan Binder, kastelán hradu Bítov, Mgr. Petr Holub, Muzeum města Brna a Ing. Milan Starec, Černokostelecký pivovarský archiv a muzeum, o.p.s. Grafika: Mgr. Vlasta Doležalová.
Spolupráce: Mgr. Filip Vrána, Bc. Jan Binder jn.
Cena prohlídkového okruhu Hradní pivovar je zahrnuta v základním vstupném do hradu (II. prohlídkový okruh), které mimo to zahrnuje i prohlídku hradního nádvoří, novogotické kaple a hradní zahrady. 
Foto autorů z vernisáže ZDE, ukázka panelů ZDE a ZDE.

 

Jídelní lístek

Denní nabídka Stálá nabídka Vinný lístek

Nepřehlédněte

Černokostelecká 10 Černokostelecká 12 Vysmolení Vykulení silvestr pochodobeh kolobeh

U Vodoucha

Hostinec U Vodoucha

U Slovanské lípy

U Slovanské lípy
EnglishGermanRussian
 
FrenchSpanishSwedish

Překlad/Translate