Výroba šindele na letošním VYKULENÍ!

Datum akce: 
Sobota, 11 Září, 2021 (Celý den)

 V rámci letošního osmnáctého VYKULENÍ, které se bude konat 11. září 2021, bude jedním z nosných témat výroba šindele tradičním způsobem, a to na unikátní Gangloffově šindelce! Po celý den budou kolegové z Podbrdského muzea předvádět tento dávno zapomenutý stroj v chodu, dřevo k výrobě šindele dodal Školní lesní podnik v Černém Kostelci a vyrobený šindel poputuje do Muzea lidových staveb v Kouřimi! Ani tříska nazmar! A pro všechny "šindeláře" jsme uvařili speciální letní ejlík .

Koho by zajímal příběh šindelky, tak Vás lehce navnadíme a na Vykulení se dozvíte vše!

Šindelka byl nejúspěšnější vynález Českého Archiméda Karla Gangloffa. Stroj na výrobu řezaného a hoblovaného šindele si nechal poprvé patentovat v roce 1855. Vynález vznikl z nouze o kvalitní šindelové dřevo pro ruční výrobu. Pro svou jednoduchost a účinnost se šindelka na rakousko-uherském trhu snadno prosadila. Gangloff šindelku stále vylepšoval a všechny utržené peníze investoval do dalších vynálezů. Například stroje na výrobu sirkových dřívek, který dokázal za hodinu vyrobit více než 1 200 000 kusů sirek. Příběh šindelky nekončí Gangloffovou smrtí v roce 1879. V prodeji šindelek, ale i v jejich vylepšování pokračovala vdova po vynálezci Františka Gangloffová spolu se svým bratrem Antonem Ulbrichem.
Šindelek se vyrobilo na osm set, ale v době konání výstavy věnované Gangloffovi nebyl znám jediný dochovaný exemplář. V Podbrdském muzeum byl pouze druhotně použitý litinový rám. Tak vznikl nápad postavit funkční repliku. Jen pár měsíců po zprovoznění repliky se na inzerát ozval pán ze slovenských Nízkých Tater a nabídl k prodeji originální šindelku, která se stala součástí sbírek Podbrdského muzea. Stroj vznikl v posledním desetiletí 19. století přímo v Rožmitále a víme, že: „z jednoho kubického metru dřeva v polenech o délce 560 mm a 120–250 mm širokých se vytvoří 660 šindelů o tloušťce 19 mm, šířce 100–110 mm a délce 560 mm. Odpad je asi 20 % a to 12 % krajin, 4 % odřezků a 4 procenta pilin. Počítáme-li jeden kubík dřeva z pily za 5 zlatých, tak na 1000 ks šindelů připadá asi 1.5 kubíku = 7.50 zlatých, k tomu pracovní mzda za 1000 ks – 2 zlaté, dohromady 9.50 zlatých. V Čechách takovéto šindele obvykle stojí 15 zlatých za tisíc kusů. Na jeden kubík dřeva je tedy čistý zisk 3.70 zlatých. (1898)

Jídelní lístek

Denní nabídka Stálá nabídka Vinný lístek

Nepřehlédněte

Černokostelecká 10 Černokostelecká 12 Vysmolení Vykulení silvestr pochodobeh kolobeh

U Vodoucha

Hostinec U Vodoucha

U Slovanské lípy

U Slovanské lípy

Nepřehlédněte

EnglishGermanRussian
 
FrenchSpanishSwedish

Překlad/Translate